نوشته شد

تاثیر بام سبز در کاهش اثرات جزیره گرمایی

افزایش جمعیت با تمام مسائل و مشکلاتی که به دنبال دارد، می تواند عواقبی جبران ناپذیر نیز برای یک منطقه بزرگ داشته باشد. صنعتی شدن شهرها و افزایش روند مهاجرت از روستاهای اطراف، باعث شده شرایط لازم برای ایجاد جزیره گرمایی در شهر فراهم اورده شود. در ادامه به بررسی تاثیر بام سبز در کاهش اثرات جزیره گرمایی می پردازیم.

جزیره­ گرمایی

جزیره گرمایی در واقع اصطلاحی است که برای به وجود امدن تفاوت دمایی مرکز شهر با حومه خود، شناخته شده است. این تفاوت دمایی بر اثر افزایش جمعیت و آلودگی هوا به صورت افزایش جذب انرژی خورشیدی می باشد. هرچه تراکم ساختمان سازی در شهر افزایش و سرانه فضای سبز کاهش پیدا کند، بیشتر شاهد تاثیرات جزیره گرمایی قرار می گیریم.

عوامل ایجاد جزیره گرمایی در شهر

همانطور که به صورت کلی اشاره شد، دلایل زیادی وجود دارند که می توانند باعث ایجاد پدیده جزیره گرمایی در شهر شوند. عواملی که باید برای پیشگیری از به وجود آمدن این اتفاق توسط مدیران شهری و… صورت بگیرند. از جمله این عوامل به شرح ذیل می باشند:

  • رمایش ساختمان های مسکونی و اداری و…
  • آلودگی هوا از طریق افزایش جمعیت و رفت و آمد با وسایل نقلیه شخصی
  • به کارگیری مصالح ناممناسب در روسازی شهر و تجهیزات شهری
  • در نظر نگرفتن سرانه مفید فضای سبز و صدور مجوزهای غیرقانونی ساخت و ساز و در مقابل افزایش ساختمان سازی

اثرات جزیره گرمایی

جزیره گرمایی تاثیرات منفی زیادی بر کیفیت زیست محیطی شهر می گذارد. این تاثیرات می تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم نشان داده شوند. به عنوان مثال می توانیم شاهد تغییرات الگوی آب و هوای محلی و وزش بادها شویم و یا گسترش مه و ابرها، همچنین تغییر میزان رطوبت و بارش را مشاهده کنیم.

راهکارهای پیشگیری و مقابله با تاثیرات جزیره های گرمایی

بام سبز: اگر هر ساختمان چه ادرای و چه مسکونی بام های خود را بلااستفاده باقی نگذارند و برای سبزینگی آن تدبیری بیاندیشند، ضمن کاربردی کردن بام برای خود و کارمندانشان، می توانند کمک شایانی به کیفیت فضای زندگی شهری کنند.

تراس سبز: در صورت موافقت نکردن ساکنین ساختمان برای طراحی و اجرای بام سبز و کمک به روند بهبود زندگی، تراس ها نیز گزینه های مناسبی برای سبز کردن می باشند و با افزایش یافتن آن ها تاثیر بسزایی بر جای می گذارند.

محوطه سازی: حیاط ساختمان ها در هر مساحتی که باشند می توانند سبزینگی را تامین کنند. علاوه بر حیاط های شخصی برای محوطه سازی، خیلی از فضهای شهری وجود دارند که می توانند به محوطه هایی سبز و کاربردی تبدیل شوند.

نقش پالیزبام در کاهش تاثیرات جزایر گرمایی

شرکت پالیزبام با داشتن نیروهای طراحی و اجرای متخصص می تواند تمامی این موارد ذکر شده را طی کوتاه ترین زمان ممکن به شهروندان ارائه دهد. طراحان پالیزبام پس از برداشت فضای مورد نظر از قبیل بام، تراس، حیاط و حتی فضاهای شهری، چندین طرح قابل اجرا ارائئه می دهند و در صورت موافقت به اجرا در می اورند.

خدماتی که شرکت پالیزبام می تواند برای کارفرمایان ارائه دهد شامل:

طراحی، ساخت وتامین بسترهای کاشت گیاه از قبیل فلاورباکس، تری باکس و…، همچنین مبلمان و تجهیزات فضای باز و … می باشد.

باشد که بتوانیم با آگاه سازی و همکاری و همدلی با یکدیگر، نقش موثری در بهبود حیات شهر برای زندگی داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه شما

سلام! روی کارشناس مورد نظر کلید کنید تا در Whatsapp چت کنید