نوشته شد

با توجه به اینکه طی چند دهه گذشته مردم خصوصا در شهرهای بزرگ به سمت باغ سازی در حاشیه شهرها رفته اند برخی از افراد طراحی طبیعت را به هر طرحی که انسان در آن دخیل بوده باشد و سبک های مختلفی را به وجود بیاورد ، ترجیح می دهند . آن ها علاقه مندند طبیعتی را ببینند یا بشنوند و یا در آن قدم بزنند که انگار خود به خود پدید آمده و اثری از سبک های مدرن یا سنتی در آن وجود ندارد لذا توجه به طراحی منظر باغ ( لنداسکیپ باغ ) اهمیت زیادی دارد .

الزامات طراحی باغ

وجه مشترکی که در اکثر طبیعت های جهان وجود دارد عناصری از قبیل آب ، گیاهان بومی ، خاک ، انعکاس نور خورشید ، چوب ، سنگ ، موسیقی موجودات زنده و … هستند .

با این حال می توان با استفاده از این عناصر ذکر شده طرحی را شبیه سازی نمود که همانند طبیعت هایی که وجود دارند به اجرا برسند .

طراحی لنداسکیپ باغ

تا حد امکان بستر هایی برای گیاهان باید ایجاد کرد تا بتوان تنوع گیاهی برای لنداسکیپ را با توجه به شرایط آب و هوایی تامین نمود . در طراحی کاشت باغ می توان روندی نامنظم و پراکنده را پیاده کرد و قبل از آن گیاهانی که انتخاب می شوند را از نظر رنگ ، میزان و نوع جذب کنندگی چه از نظر موجودات زنده زیبا و چه چشم انسان ، کاربری ، عطری که تولید می کنند و … بررسی کرد .

اهمیت دادن به مورد اولی که در طراحی ذکر شد می تواند خود به خود باعث ایجاد موسیقی در طبیعت باغ ما شود مانند پرندگان خوش آوازی که به واسطه وجود برخی گیاهان جذب محیط می شوند و یا حتی میتواند منظری زیبا را از جریان زندگی به ارمغان بیاورد مانند جذب حشرات وپروانه های زیبا به واسطه گیاهان خاص خود .

وجود آب در طبیعت نیز صدا ، آب و هوا و دید بصری در منظر را موثر تر جلوه می دهد . اجرای مسیر آب در منظر مسئله ی مهمی است که باید با در نظر گرفتن تمام شرایط موجود و شرایطی که امکان دارد ایجاد شود . به طور معمول آب که در طبیعت های بکر در جریان است آبی است که از دل کوه منشا می گیرد و از بین سنگ ها  و گیاهان عبور می کند . این نما را می توان با قرار دادن سنگ های صخره ای در منظر و پنهان کردن پمپ آب در بین آن ها ، خلق نمود .

هیچ المان و عنصری مانند سایبان های چادری ، آلاچیق ، پرگولا ، آتریوم ، مسیرهای چوبی و … در طرحی که همه ی اجزای آن به درخواست کارفرما باید طبیعی باشد ، جای ندارد و می توان با عناصر طبیعی موجود این کاربری ها را ایجاد کرد . تنها باید بر شرایط آب و هوایی محیط مسلط بود و جهت و حرکت نور در محیط را بررسی نمود و در طول روز بخش هایی در فضا که سایه ایجاد می شود و یا نور بیشتری می تابد را یافت تا بتوان درختان سایه اندازی را در این بخش ها قرار داد تا سایبان مورد نظر برای استفاده مخاطب در محیط ایجاد شود . استفاده از سنگ های صخره ای به عنوان نشیمن نیز می تواند گزینه مناسبی برای استفاده باشد .

مسیرهایی که در فضا تعیین می شوند باید سطحی صاف از خاک را ایجاد نمود و حاشیه مسیر را برای تعریف آن با جوی آب ، سنگ های کوچک تر ، گیاه و … اجرا نمود .

در بخش های دیگری که نور خورشید را بیشتر دریافت می کنند می توان با استفاده از ایجاد برکه یا در نظر گرفتن گیاهانی که برگ های ظریف و زیبا و خالی دارند ، انعکاس و پرتوهای نور خورشید را بهتر به نمایش گذاشت و زیبایی منظر را به حدااکثر رساند .

همچنین درخت صنوبر با داشتن برگ های سبک و زیبای خود می تواند در قسمت هایی از منظر که باد ملایمی می وزد ، خودنمایی کند و با تکان خوردن برگ هایش ، صدای دلنشینی نیز برای مخاطب تولید کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه شما

سلام! روی کارشناس مورد نظر کلیک کنید تا در Whatsapp چت کنید