۵ دلیل برای اجرای باغ بام

5 دلیل برای اجرای باغ بام

باغ بام را به اسامی مشابه دیگری مانند بام باغ، روف گاردن و بام سبز نیز می نامند. هرچند که ممکن است در تعاریف تفاوت هایی داشته باشند اما به طور کلی به ایجاد یک فضای سبز بر روی سقف یا بام ساختمان به تنهایی و یا با ترکیب با سایر اقلام و سازه ها باغ بام می گویند که به روش های متفاوتی طراحی و اجرا می گردد. در ادامه به ۵ دلیل برای اجرای باغ بام می پردازیم.

باغ بام و مزایای زیست محیطی

اجرای باغ بام بر روی سقف ساختمان های شهری و خصوصا مجتمع های آپارتمانی، یکی از راه های افزایش سرانه فضای سبز در شهرها و کلانشهرها و کمک به پالایش هوای آلوده می باشد. با توجه به اینکه بسیاری از فضاهای سبز طبیعی مانند باغات قدیمی و … در شهرها تخریب و در آنها ساختمان سازی شده است و از طرفی جمعیت ساکن شهری افزایش قابل توجهی یافته است لذا لازم است به هر طریق ممکن نسبت به بازگرداندن طبیعت به شهرها اقدام نمود که استفاده از بام ساختمان ها می تواند کمک زیادی در راستای تحقق این هدف نماید.

اجرای باغ بام علاوه بر کمک به بالا بردن کیفیت هوا و تصفیه آن از آلودگی ها می تواند نسبت به حفظ زیستگاه برخی از گونه های کوچک جانوری مانند انواع پرندگان و حشرات کمک کند و یا حتی برخی از آنها را که از شهرها گریزان شده اند را به شهر برگرداند.

5 دلیل برای اجرای باغ بام

توجیه اقتصادی طراحی و اجرای باغ بام

افزایش بسیار بالای قیمت زمین در شهرها باعث شده که زمین به عنوان گرانترین عنصر ساختمان شناخته شود و به همین دلیل معمولا سازندگان به هر طریق قانونی و … تلاش می کنند سطح بیشتری از زمین را به متراژ مفید ساختمان تخصیص دهند و در آن ساخت و ساز صورت گیرد و فضای سبز را در اولویت دوم قرار می دهند. اما از طرفی با توجه به اینکه مساحت بام ساختمان تقریبا معادل متراژ زمین ساخته شده می باشد می توان با طراحی و اجرای باغ بام به صورت بهینه ای از آن استفاده نمود و در واقع از این بستر به صورت رایگان برای افزودن فضای سبز و کاربردی استفاده نمود.

از طرفی ساخت باغ بام بر روی سقف ساختمان های آپارتمانی باعث جذابیت بیشتر ساختمان برای بهره برداران و خریداران شده و این آپشن مضاعف بر روی ساختمان باعث می شود عدد قابل توجهی به قیمت آن افزوده شده و همچنین باعث تسهیل در فروش گردد و سازندگان به این طریق هم از ارزش افزوده بیشتری بهره مند می گردند و هم سرعت گردش سرمایه خود و به تبع سود نهایی را افزایش می دهند.

5 دلیل برای اجرای باغ بام

باغ بام بهبود دهنده منظر شهری

مواجه شدن با مناظر نازیبای شهری از جمله ساختمان های خشک و بی روح و یا تراس هایی که به عنوان انباری استفاده می شوند برای هر شهروندی ناخوشایند بوده و تعدد این مناظر می تواند روحیه شهروندان و ضریب شادابی را کاهش دهد.

یکی از مزایای باغ بام، بهبود منظر شهری و کیفیت بصری می باشد. با اجرای باغ بام بر روی ساختمان ها و در مواردی در ابعاد کوچک تر در تراس و بالکن ها سبزینگی ایجاد شده باعث زیباتر شدن نمای ساختمان و در نهایت زیبایی شهر و محیط زندگی می شود. خصوصا وقتی به عنوان یک فرهنگ عمومی و یا حتی الزام شهرسازی مورد توجه قرار گیرد و تعداد ساختمان ها با نمای سبز افزایش یابد شاهد شهری زیبا و شاداب خواهیم بود.

باغ بام به عنوان کاهنده مصرف انرژی

بام باغ و به طور کلی فضای سبز عمودی اعم از بام سبز، دیوار سبز و تراس سبز با توجه به قرارگیری یک لایه اضافه بر روی سقف و یا دیوارهای ساختمان منجر به ایجاد یک عایق صوت و حرارت شده و در فصول گرم و سرد میزان هدر رفت سرما و گرما را در داخل ساختمان به بیرون کاهش داده و در نتیجه هزینه های مربوط به تامین انرژی سیستم های سرمایش و گرمایش کاهش می دهد.

در نقاطی از کف و دیوار که خاک به عنوان بستر کاشت قرار می گیرد و گل و گیاه کاشت می شود این اثر قابل توجه بوده و همچنین در نقاطی از کف و دیوار که لایه ای از دک و یا دیوار پوش چوب پلاست نصب می گردد اثر عایق حرارات و صوت مشهود است.

5 دلیل برای اجرای باغ بام

کشاورزی شهری در باغ بام

باغ بام در کنار سایر مزیت هایی که دارد می تواند به صورت هدفمند و به منظور کاشت گیاهان و بوته های دارویی و خوراکی مورد استفاده قرارگیرد. در گذشته که ساختمان ها عموما به صورت حیاط دار بودند ساکنین با کاشت گیاهان خوراکی، سبزیجات و … ضمن لذت بردن از این کار بخشی از مصرف خانگی را نیز تولید می کردند.

در زمان کنونی که اکثریت جمعیت شهری خصوصا در تهران و شهرهای بزرگ در ساختمان های چند طبقه و فاقد حیاط و باغچه زندگی می کنند فراهم نمودن فضایی جهت کاشت مواردی مانند سیب زمینی، گوجه، فلفل، گیاهان دارویی و… می تواند باعث بهبود روحیه ساکنین، خصوصا افراد مسن و یا احیانا بیمار شود و در عین حال بخشی از مصرف خانوار را به صورت ارگانیک تولید نماید.

باغ بام پالیزبام

پالیزبام با تیم طراحی خبره و مجریان مسلط به اجرا و صدها نمونه کار اجرایی این آمادگی را دارد که متناسب با فضای بام و یا تراس و همچنین سلیقه و بودجه کارفرما نسبت به طراحی و اجرای باغ بام به صورت مودولار پرتابل اقدام نموده و با هزینه ای معقول و کیفیت و سرعت بالا با اجرای صفر تا صد باغ بام در کنار شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه شما

سلام! روی کارشناس مورد نظر کلیک کنید تا در Whatsapp چت کنید