۹ سوال پرتکرار در مورد بام سبز و پاسخ پالیزبام

9 سوال پرتکرار در مورد بام سبز و پاسخ پالیزبام

با گسترش طراحی و اجرای بام سبز و علاقه مندی سازندگان و مالکان شهرنشین به روف گاردن سوالات زیادی در این خصوص مطرح می شود. در ذیل به صورت اجمالی به ۹ سوال پرتکرار در مورد بام سبز و پاسخ پالیزبام در این خصوص می پردازیم.

قیمت یک بام سبز چقدر است؟

قیمت بام سبز ارتباط مستقیم با روش اجرا و نوع و کیفیت متریال مورد استفاده در بام و گیاهان مورد نظر برای کاشت دارد .همچنین عوامل دیگری مانند سیستم آبیاری(هوشمند یا اتوماتیک) و نورپردازی نیز در قیمت و هزینه تمام شده موثر می باشد.

بام سبز گسترده نسبت به سایر روش ها اقتصادی تر می باشد لکن معمولا امکان استفاده از آن به عنوان باغ بام مقدور نبوده و بیشتر جنبه زیست محیطی دارد.

پالیزبام با اجرای روف گاردن به روش پرتابل مدولار ضمن مدیریت هزینه می تواند با طراحی بهینه و عملیاتی و انعطاف در آیتم ها روف گاردن را مطابق با بودجه و هزینه کارفرما اجرا نماید.

آیا بام سبز بر روی ساختمان های موجود قابل اجرا می باشد؟

در اغلب اوقات بله

در ساختمان های ساخته شده اگر در زمان ساخت، روف گاردن در نظر گرفته شده و بار آن در سازه لحاظ شده باشد که هیچگونه نگرانی وجود ندارد و در صورتی که این بار مازاد لحاظ نشده بهترین روش احداث روف گاردن با متریال سبک و روش مدورلار پرتابل می باشد که علاوه بر تحمیل حداقل بار ممکن به سازه، بار وارد شده نیز بار زنده می باشد که تاثیر منفی بر سازه ندارد.

روف گاردن مدولار پرتابل چه تفاوتی با روف گاردن یکپارچه دارد؟

سیستم بام سبز یکپارچه به صورت مستقیم بر روی سقف ایجاد شده و با قرار دادن لایه های بام سبز، کاشت انجام می شود

سیستم مدولار پرتابل عبارت است از مجموعه ای از فلاورباکس ها و جعبه های گل و سینی های فلزی و چوبی که سیستم زه کشی آن ها به صورت داخلی و یا بیرونی تعبیه شده و در محل چیدمان می شوند.

سیستم یکپارچه کم هزینه تر بوده و عمق کاشت تقریبا یکدست می باشد و کاشت نیز تنوع زیادی ندارد اما در روش پرتابل هزینه بیشتر می باشد اما می توان با ایجاد عمق کاشت های متنوع، طرح کاشت زیبا و کاربردی تری را اجرا نمود.همچنین در روش مودولار پرتابل بار وارده قابل کنترل بوده و می توان آن را کاهش و یا افزایش داد.

اجرای بام سبز بر روی سقف شیب دار ممکن است؟

پاسخ این سوال نیز بله است. با توجه به اینکه پالیزبام هم مجری بام سبز و هم دیوار سبز می باشد لذا امکان تلفیق این دو آیتم و اجرای روف گاردن با شیب تا ۹۰ درجه را نیز دارد. اما به طور طبیعی با افزایش شیب خصوصا بیش از ۱۵ تا ۲۰ درجه با توجه به لزوم ازایش تاسیسات و سازه ها برای پایداری بام سبز میزان هزینه نهایی افزایش خواهد یافت.

آیا اجرای بام سبز مورد حمایت مالی و تشویقی نیز می باشد؟

به طور طبیعی با توجه به اینکه شهرداری ها متولی افزایش سرانه فضای سبز شهری می باشند و ایجاد روف گاردن و فضای سبز عمودی در واقع کمک به این ماموریت شهرداری ها با بودجه شخصی سازندگان و مالکان می باشد در برخی از شهرها از جمله شیراز و تهران و مشهد مشوق هایی مانند افزایش مجوز ساخت، تخفیف عوارض و … در نظر گرفته می شود و به نظر می رسد این رویکرد در سایر شهرها و کلانشهرها نیز در کوتاه مدت مصوب و اجرا خواهد شد.

آیا می توان بر روی بام سبز گیاهان خوراکی کشت نمود؟

یکی از کاربردهای رایج بام سبز خصوصا در شهرها و کشورهایی که سرانه زمین کم بوده و ضریب آپارتمان نشینی بالاست کاشت انواع گیاهان خوراکی و داروی بر بسترهای کاشت موجود بر روی بام است.

کاشت گیاهان دارویی، سبزیجات و محصولاتی مانند سیب زمینی، گوجه، فلفل و … ضمن ایجاد زیبایی بر روی بام و بهره مندی از مزایای عمومی بام سبز می تواند بخشی از نیازهای خانواده را به صورت ارگانیک تامین نماید و همچنین محلی باشد برای آموزش کودکان و فراغت سالمندان و بیماران خانه نشین.

خاک مناسب بام سبز چه خاکی است؟

یکی دیگر از ۹ سوال پرتکرار در مورد بام سبز و پاسخ پالیزبام ، خاک روف گاردن است. خاک مناسب بام سبز باید دارای دو ویژگی مهم باشد. ۱- سبک باشد ۲- حاوی مواد مغذی باشد.

خاک روف گاردن با توجه به عدم ارتباط با بستر اصلی خاک زمین باید دارای مواد مغذی لازم بوده و یا به صورت دوره ای بوسیله انواع کودها تقویت شود همچنین به جهت اهمیت مدیریت وزن بر روی سقف باید از خاک سبک استفاده شود. پیشنهاد پالیزبام استفاده از ترکیب خاک باغچه، خاک برگ، ورمی کمپوست و مقداری ماسه می باشد که هم پاسخگوی گیاهان است هم به لحاظ اقتصادی هزینه ای نرمال دارد.

آیا بام سبز نیاز به تعمیر و نگهداری دارد؟

بله بام سبز نیز مانند هر سیستم و سازه دیگری برای عملکرد مناسب و مطلوب و حفظ کیفیت نیاز به تعمیر و نگهداری دارد به همین جهت باید روش و سیستمی را انتخاب نمود که دارای حداکثر کیفیت بوده و همچنین در طول زمان نیز چنانچه نیاز به تعمیرات پیدا کند بتوان با کمترین هزینه نسبت به آن اقدام نمود.

پالیزبام اجرای روف گاردن به روش پرتابل را پیشنهاد می نماید که ضمن اجرای اصولی و استفاده از متریال با کیفیت، عملکرد آنها را ضمانت نموده و به کارفرمایان خدمات پس از نصب مناسبی نیز ارائه می دهد.

آبیاری بام سبز چگونه است؟

آبیاری بام سبز به عنوان یکی دیگر از ۹ سوال پر تکرار در مورد بام سبز به سه روش یا شیوه انجام می شود روش اول که همان روش دستی است توسط یک باغبان یا یکی از ساکنین انجام می گردد که در صورتی که فرد مشخصی برای این منظور حضور ندارد بهتر است از آن صرف نظر نمود چرا که آبیاری کم یا زیاد و یا نامنظم می تواند به گیاهان آسیب برساند.

روش دوم ابیاری بام سبز استفاده از سیستم اتوماتیک با نصب تایمرها تنظیم شونده، لوله کشی تا پای گیاهان و استفاده از نازل های قطره ای ثابت و یا قابل تنظیم می باشد که هم به لحاظ اقتصادی و هم کارایی بهرتین روش می باشد.

سومین روش نیز روش ابیاری هوشمند است که در واقع همان روش اتوماتیک است لکن با اضافه کردن یک بورد هوشمند می توان آن را به وسیله تلفن همراه و از راه دور نیز کنترل و تنظیم نمود.

در این مقاله به ۹ سوال پرتکرار در مورد بام سبز و پاسخ پالیزبام پرداختیم. در صورت وجود سوالات دیگر می توانید با شماره تماس های درج شده داخل سایت با ما ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه شما

سلام! روی کارشناس مورد نظر کلیک کنید تا در Whatsapp چت کنید