روف گاردن

روف گاردن

معرفی روف گاردن و انواع آن

روف گاردن یا در اصطلاح فارسی باغ بام یا بام سبز به ایجاد فضای سبز و بستر کاشت گل و گیاهان بر روی پشت بام (سقف) گفته می شود که متناسب با کاربرد و نوع ساختار با روش های مختلفی مانند گسترده، متمرکز و مودولار پرتابل، قابل اجراست.

 اما با توجه به گسترش لجام گسیخته و روزافزون شهرها و تضعیف و تخریب فضای سبز شهری، هدف و منظور نهایی آن گسترش فضای سبز عمودی بوده و در دسترس بودن و احیا فضای سبز و بهبود شرایط زیست محیطی و کیفیت زندگی در شهرها را شامل می شود که امروزه به عنوان یکی از آپشن های ساختمان سازی خصوصا در مناطق لاکچری و مرفه نشین شهرها و همچنین باغ ها و ویلاهای جنگلی و ساحلی مطرح است.

روف گاردن

انواع روف گاردن

روف گاردن را متناسب با روش اجرا و متریال کاربردی به چند شیوه دسته بندی می کنند. اما یکی از کلی ترین و رایج ترین آنها دسته بندی روفگاردن به سه دسته ذیل می باشد :

الف : بام سبز گسترده   ب :  بام سبز متمرکز    ج : بام سبز پرتابل _ مدولار

روف گاردن

روف گاردن گسترده

یکی از روش های اجرای روفگاردن، روش گرین روف گسترده است که در این روش با ایجاد یک لایه ی کم عمق کاشت که معمولا تا حداکثر ۲۰ سانتی متر می باشد، اقدام به کاشت پوشش گیاهی می نمایند و عموما به صورت یکپارچه با کاشت گیاهان پوششی و حتی چمن و با دیدگاه محیط زیستی بوده و چندان قابل دسترسی و استفاده ساکنین نمی باشد. اما از نظر اقتصادی در مقایسه با سایر روش ها کم هزینه ترین روش است.

روف گاردن

روف گاردن متمرکز

در روش گرین روف متمرکز، عموما بستر کاشت شامل عمق بیشتر و متنوع بوده و بعضا در صورت نیاز تا یک متر نیز می رسد که در آن از انواع گل ها و گیاهان پوششی کوتاه تا درختچه ها استفاده می شود و عموما محیط مطلوب تری را جهت استفاده ساکنین فراهم می کند. البته لازمه آن پیش بینی و اجرای درست استقامت سازه ای و زه کشی مناسب می باشد تا مانع از بروز آسیب به سازه و ساختمان گردد.

روف گاردن

روف گاردن پرتابل

روش اجرای روف گاردن مدولار پرتابل که اصطلاحا آن را روش باکسی یا جعبه ای نیز می گویند، روشی است که در آن فضای سبز و بستر کاشت به صورت منفصل و جدا از هم و با استفاده از جعبه ها و گلدان هایی از متریال مختلف ایجاد می شود و می تواند تمام یا بخشی از بام را پوشش دهد.

این یکی از بروزترین و بهترین روش هایی است که طی چند دهه گذشته در دنیا و در ده سال اخیر در ایران مورد اقبال قرارگرفته و ضمن ایجاد فضای سبز بر روی بام و دارا بودن فواید محیط زیستی می توان با تلفیق آیتم های دیگری مانند آلاچیق، کف سازی (با متریال های مختلف همچون چوب پلاست، ترموود، انواع سنگ و بلوک به صورت خشکه چین یا با ملات) پرگولا، چمن مصنوعی، شن، قلوه سنگ، میز و نیمکت، آبنما، سایبان، چتر و وسایل بازی و ورزش و حتی دیوارسبز و مینی گلف، محیطی دلنشین، جذاب و در دسترس را برای ساکنین فراهم نمود که به راحتی و بدون صرف زمان و هزینه بتوانند از آن استفاده نمایند.

روش مدولار پرتابل در روف گاردن ، از لحاظ نوع گیاهان مورد استفاده و عمق کاشت ایجاد شده، در واقع میانه و یا حتی تلفیقی از دو روش باغ بام گسترده و متمرکز می باشد و عمق کاشت از ۷ سانتی متر تا بیش از یک متر متغیر است و همچنین در پوشش گیاهی از انواعی از گیاهان پوششی و گل های باغچه ای تا درختچه های کوتاه و بلند تا ارتفاع بیش از دومتر استفاده می شود.

روف گاردن

اجرای روف گاردن

برای تشریح چگونگی اجرای روف گاردن لازم است که ابتدا انتخاب کنیم کدام روش اجرای بام سبز مدنظر است. چرا که هر روشی ملاحظات خود را می طلبد و مزایا و معایب خاص خود را دارد. به طور مثال یکی از روش های سنتی که طی چند سال گذشته تا حدود زیادی کمتر شده است اما هنوز هم توسط برخی از سازندگان و خصوصا معماران قدیمی مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از روش بنایی و به کار بردن مصالح ساختمانی جهت ساخت و ایجاد باغ بام است.

علیرغم کاهش هزینه های اولیه، به دلیل استفاده از متریال و مصالح ساختمانی مانند سنگ و آجر و سیمان و بار سنگین و ثابتی که به ساختمان تحمیل می نماید، موجب فشار به سازه شده و باعث تشدید خسارت در هنگام زلزله خواهد شد. همچنین به دلیل ارتباط بستر کاشت با کف سقف و ایزولاسیون بام و احتمال نفوذ ریشه گیاهان در بام در میان مدت و نم زدگی ساختمان، عملا در گذر زمان موجب تحمیل هزینه بیشتر به ساکنین می گردد و مورد توصیه کارشناسان پالیزبام نمی باشد.

اما روش مطلوب، علمی و مورد پیشنهاد پالیزبام برای اجرای روف گاردن ، بر روی پشت بام ساختمان نوساز و حتی قدیمی، استفاده از روش پرتابل مدولار به جهت استفاده از اقلام پیش ساخته و جدا از هم و متریال سبک می باشد که در این روش بخشی از اقلام روف گاردن شامل آبنما، انواع فلاورباکس ها و تری باکس ها، مبلمان فضای باز، آتشدان، باربیکیو، میز و نیمکت و … به صورت کارگاهی ساخته می شوند.

 بخش دیگری نیز شامل شن و قلوه سنگ، چمن مصنوعی، بلوک های سنگی و پلیمری، گرانول زمین بازی، چترها و سایبان ها، گل ها و گیاهان به صورت آماده تامین می شوند و در نهایت با چیدمان این اقلام برابر طراحی صورت گرفته در کنار هم و بر روی بام شکل اولیه بام سبز آماده می شود.

روف گاردن

استفاده از اقلام پیش ساخته

 از طرفی اجرای آیتم های بزرگتر در محل مانند آلاچیق و آتریوم (آلاچیق چهارفصل یا دور شیشه ای)، دکینگ کف (کفپوش) با چوب پلاست یا ترموود، دیوار پوش و نما و نهایتا کاشت گل و گیاهان در فلاورباکس ها، روف گاردن آماده بهره برداری و استفاده ساکنین می شود .

نکته قابل ذکر اینکه در این روش، علاوه بر اینکه در ساخت اقلام پیش ساخته و یا سازه های در محل با استفاده از متریال و مصالح سبک نهایتا بار وارده بر ساختمان بسیار کمتر از بار مجاز می باشد، هیچکدام از اقلام و سازه ها به صورت فیکس نبوده و کاملا به صورت پرتابل و بدون اتصال به سقف می باشند. این باعث می شود که علاوه بر این مزیت که بار وارده به سازه بار زنده و قابل جابجایی می باشد، امکان آسیب به ایزولاسیون و عایق بام به موجب رشد ریشه گیاهان و نفوذ به عایق بام، تقریبا به صفر می رسد.

روف گاردن

قیمت روف گاردن

قیمت روف گاردن در روش های گسترده و یا اجرای آن با استفاده از مصالح بنایی معمولا نسبت به سایر روش ها پایین تر است. اما با توجه به اینکه در زمان تغییرات، اصلاح و یا جمع آوری نیاز به تخریب قابل توجهی دارد و امکان ایجاد آسیب به عایق بام و بروز رطوبت و تخریب نمای داخلی ساختمان عملا در بلند مدت پرهزینه تر می باشد، نمی توان نهایتا آن را روشی ارزان تر دانست.

در خصوص قیمت اجرای باغ بام به روش پرتابل و با سبک پالیزبام با توجه به اینکه طراحی بسیار متنوع بوده و با ترکیب و چینش اقلام در کنار هم ایجاد می شود، می توان برای یک بام یا تراس با متراژ مشخص طراحی و قیمت های مختلفی را پیشنهاد داد.

در این روش کلیه ی اقلام و سازه ها دارای قیمت مشخص بوده و پس از طراحی با توجه به استفاده از آیتم ها و تعداد آنها، قیمت نهایی مشخص می شود و حتی خود کارفرما نیز با استفاده از لیست قیمت می تواند هزینه ها را برآورد نماید.

کارشناسان و طراحان پالیزبام برای تطبیق نیاز و بودجه کارفرما و نهایتا بهینه ترین طراحی، 2 الی 4 طرح پیشنهادی را به کارفرما ارائه می دهند و با تعامل هم، بهترین گزینه انتخاب می شود.

مزایای بام باغ

روف گاردن

روف گاردن دارای مزایای بسیاری می باشد که در ذیل ابتدا به مزایای عمومی اجرا و ایجاد یک باغ بام می پردازیم و در نهایت به مزایا و مزیت های خاص بام سبز پالیزبام اشاره خواهیم نمود.

مزایای عمومی

بهبود کیفیت و تصفیه هوای محیطی

عایق حرارتی ساختمان و کاهنده مصرف انرژی برای تامین سرمایش و گرمایش ساختمان

ایجاد ارزش افزوده ملک و همچنین تسهیل در فروش با بالا بردن جذابیت آن

کاهش فشار وارد بر تاسیسات دفع آب در زمان بارندگی

بهبود تنوع زیستی و کمک به حفظ جانداران خصوصا پرندگان کوچک

بهبود زیبایی و بالابردن کیفیت منظر شهری

ایجاد بستری برای استراحت ، تفریح و ورزش ساکنین

پرورش گل ها و گیاهان و حتی محصولات خوراکی ارگانیک برای مصرف خانواده

نکته قابل ذکر اینکه در این روش، علاوه بر اینکه در ساخت اقلام پیش ساخته و یا سازه های در محل با استفاده از متریال و مصالح سبک نهایتا بار وارده بر ساختمان بسیار کمتر از بار مجاز می باشد، هیچکدام از اقلام و سازه ها به صورت فیکس نبوده و کاملا به صورت پرتابل و بدون اتصال به سقف می باشند. این باعث می شود که علاوه بر این مزیت که بار وارده به سازه بار زنده و قابل جابجایی می باشد، امکان آسیب به ایزولاسیون و عایق بام به موجب رشد ریشه گیاهان و نفوذ به عایق بام، تقریبا به صفر می رسد.

روف گاردن

مزایای روف گاردن پالیزبام

بار سبک و زنده

سرعت بالای اجرا

قابلیت باز طراحی و جابجایی آسان

عدم ارتباط با کف بام و عایق رطوبتی سقف

کیفیت و ماندگاری بالا

روف گاردن

معایب بام سبز

روف گاردن نیز مانند هر آیتم، سازه و یا محصولی در کنار داشتن مزایای خاص خود می تواند دارای معایبی نیز باشد. اما بهتر است معایب روفگاردن را به ماهیت آن نسبت ندهیم. بیشتر معایب بام باغ مربوط به روش و کیفیت اجرای آن می باشد و در صورتی که به درستی نصب و اجرا گردد، می توان بدون نگرانی، از مزیت های آن بهره برد.

یکی از معایب اصلی باغ سبز ، تحمیل بار سنگین و فیکس به سازه و ساختمان است که با روش پرتابل مدولار و استفاده از اقلام و متریال سبک که بدون اتصال به بام، نصب و یا چیدمان می شوند، عملا با بار زنده و سبک مواجه ایم و این نگرانی مرتفع می شود.

ایراد دیگری که می توان برای آن برشمرد، احتمال نفوذ رطوبت به ساختمان و آسیب به عایق پشت بام است که در روش اجرایی پالیزبام با توجه به عدم اتصال اقلام و سازه های بام سبز به کف بام و ایزولاسیون، عملا این دغدغه وجود نداشته و اقلام و ریشه گیاهان امکان آسیب رسانی به سقف یا عایق روف گاردن را ندارند.

همچنین نگهداری گل ها و گیاهان نیز به عنوان یکی از نگرانی های بهره برداران می باشد. زرا گیاهان موجود زنده بوده و طبیعتا نیاز به رسیدگی دارند و می توان با شناخت اقلیم و شرایط آب و هوایی، محل و کاشت گیاهان مناسب و مقاوم را تعیین کرده و از طرفی با نصب و اجرای سیستم آبیاری اتوماتیک یا هوشمند و رعایت ملاحظات دیگر مانند استفاده از خاک مناسب و غنی، زه کشی صحیح و … تا حدود زیادی نیاز به نگهداری پوشش گیاهی را کاهش داد.

روف گاردن

عایق بام سبز

ایزولاسیون روف گاردن و عایق پشت بام به عنوان یکی از مهم ترین نکات اجرایی گرین روف می باشد که قبل از هرگونه اقدامی برای اجرا و نصب روفگاردن باید از کیفیت عایق بام و عدم نشت آب اطمینان حاصل کنیم. چرا که در صورت معیوب بودن عایق علاوه بر اصلاح خود عایق، نیاز به جمع آوری و جابجایی باغ بام نیز می باشد.

برای عایق نمودن بام با توجه به روش اجرایی پالیزبام چنانچه ایزولاسیون استاندارد و مقاوم در مقابل باران اجرا گردد، همان عایق نیز کافی بوده و نیاز به اقدام بیشتری نمی باشد. توصیه کلی برای انجام ایزولاسیون استفاده از دو لایه ایزوگام به صورت متقاطع و عمود بر هم می باشد و بهتر است در نقاط شکست مانند جان پناه و اطراف ونت و لوله های خروجی از سقف، ابتدا یک لایه قیر و گونی انجام شده و سپس ایزوگام گردد.

البته اخیرا استفاده از سایر روش های ایزولاسیون مانند استفاده از عایق رنگ ها و یا مواد نانو و چسب های مخصوص نیز در حال رواج است اما برابر تجربه، کماکان ایزوگام دولایه روشی مطمئن تر و در عین حال اقتصادی تر می باشد.

سوالات متداول

روف گاردن ، بام باغ یا بام سبز به ایجاد فضای سبز با استفاده از گل ها و گیاهان و همچنین اقلام مکمل مانند فلاورباکس ، میز و صندلی ، کفپوش، چمن مصنوعی و… بر روی پشت بام و سقف ساختمان به منظور استفاده از مزایای زیست محیطی آن یا محلی برای استراحت و تفریح گفته می شود.

بام سبز پالیزبام دارای مزایای بسیاری می باشد که مهمترین آنها عبارتند: عایق حرارتی ساختمان – بالابردن ارزش ملک – کمک به حفظ تنوع زیستی – بهبود منظر شهری و بالابردن کیفیت بصری آن – امکان پرورش گل ها و گیاهان زینتی، دارویی و خوراکی – کاهنده فشار تاسیسات ساختمان در هنگام بارندگی – محلی برای استراحتف تفریح و بازی – بهبود کیفیت هوا – کمک به کم کردن اثرات جزایر گرمایی

قیمت روف گاردن متناسب با طراحی و روش اجرا برآورد می شود جهت دریافت مشاوره می توانید با پالیزبام تماس بگیرید 09121305248

طراحی روف گاردن به صورت چیدمان اقلام پالیزبام و ترکیب آن با سازه هایی مانند آلاچیق و کفپوش و با روش مدولار پرتابل انجام می شود.

پس از تایید طراحی مد نظر ، تیم اجرایی نسبت به ساخت اقلام کارگاهی و انتقال آن به محل پروژه اقدام نموده و پس از ساخت سازه ها، چیدمان فلاورباکس ها و مبلمان فضای باز انجام و در نهایت با کاشت پوشش گیاهی و اجرای آبیاری اتوماتیک بام سبز تکمیل و تحویل می شود.

سلام! روی کارشناس مورد نظر کلیک کنید تا در Whatsapp چت کنید