نوشته شد

طراحی لنداسکیپ چیست؟

طراحی فضاهای باز بیرون مانند طراحی روف گاردن ، تراس سبز ، پاسیوسبز و سازماندهی آن ها با دست ساخت های انسان ضمن حمایت از محیط با تلفیق هنر و علم ، که توسط معماران منظر، طراحان شهری و مهندسین فضای سبز، صورت می گیرد ، با عنوان طراحی لنداسکیپ شناخته می شود.

مزیت های داشتن محوطه طراحی شده

طراحان و مجریان متخصص با داشتن مکتب های فکری متفاوت با اهداف مشترک و روش های  گوناگون در روند ادغام سازه ها با مناظر طبیعی ، تنها به حل مشکلات نمی پردازند بلکه حفظ و تقویت نقاط قوت و حذف و استفاده از فرصت در نقاط ضعف را در روند کار خود قرار داده اند. در این میان مزیت هایی که از محوطه های تأمل شده می توان دسته بندی کرد ، به صورت زیر می باشد:

 • حفاظت از محیط زیست
 • اثرگذاری بر خلق و خوی مخاطبین
 • افزایش ارزش مادی و معنوی زمین
 • کاهش مصرف انرژی
 • تأمین امنیت فضا در هرساعتی از شبانه روز
 • تقویت تعامل اجتماعی
 • اصلاح مناطق آلوده
 • پاکسازی خاک و آب
 • کاهش نویز و آلودگی صوتی
 • تصفیه ی هوا
 • بهبود اکولوژی
طراحی لنداسکیپ
مزایای طراحی لنداسکیپ

الزامات طراحان

تمام طراحی ها با توجه به نحوه زندگی افراد بومی و به نقل از آلبر کامو، چگونه عشق ورزیدن مردم، چگونه کار کردن و مرگ آن ها ، پیش می رود. سپس فضاها ، معنا می یابند و در این راستا رفتار کاربران را شکل می دهند.  محلی با در پیش گرفتن اندیشه ی احترام به حقوق زنان ، رفع کننده نیازهای گوناگون کاربران و ایجاب کننده برای  مخاطبین در برقراری تعامل، خلق می شود که می توان با آن ، حس مسئولیت پذیری طراح و معمار را سنجید.

ارتقای کیفیت محیط زندگی با برجسته سازی خصوصیات شاخص منظر همچون دعوت کنندگی، هویت بخشی، پایداری، عملکردگرایی و استحکام روابط بین عناصر، انسان ها و انسان با طبیعت، دست یافتنی است، در صورتی که به معضلات بزرگ شهر و نحوه بهره مندی مخاطبین توجه شود.

جزئیات طراحی

طراحی لنداسکیپ مراحلی را در بر دارد که تا حدودی مشابه هستند، با این تفاوت که طراحی برای لنداسکیپ های عمومی ، مطالعات بیشتری در مبحث اقلیم ، تاریخ ، فرهنگ ، نیازهای کلی مردم ، مصوبات شهرداری و … نیاز دارد. طراحی  هر منظر، مانند منظر طبی ، شهری و یا مناظر ویژه کودکان ، الویت بندی متفاوتی دارد.

به عنوان مثال برای ارائه ی سرگرمی در فضای باز، جزئیات مصالح ، رنگ ، بافت و سبک طراحی باید در نظر گرفته شود و هدفی بر مبنای آگاه سازی شخصیت کودکان قرار داده شود و یا در طراحی منظر شفابخش مانند محوطه بیمارستان ، باید تمامی عوامل اثرگذار بر بیماران شناسایی شود و تا حد امکان جزئیاتی اعمال شود که بتواند نقشی در بهبود حال مخاطبین و یا حذف عامل منفی در حالشان داشته باشد.

طراحی لنداسکیپ
طراحی محوطه

طراحی کاشت در لنداسکیپ

گیاه و سبزینگی یکی از مهم ترین عناصر در لنداسکیپ می باشد که بسیاری از مزیت های ذکر شده در بستر ایجاد سبزینگی، اتفاق می افتند. این بخش علاوه بر افزایش کیفیت بصری چشم انداز، به گونه ای می تواند کارآفرینی نیز محسوب شود و به ترغیب کاربران در نگهداری، کشاورزی خانگی و فعالیت در این حوزه بپردازد.

طراحی کاشت ، خود جداگانه شامل مراحلی با اهداف مشخص می باشد. مطالعه اقلیم، نوع کاربری فضا و شناسایی سایت برای محل گیاهکاری مرحله ی مهم قبل از فرایند طراحی محسوب می شوند. در طی مراحل بعدی طراحی کاشت، بعد از تسلط بر شرایط نگهداری و رشد گیاهان مورد نظر،  باید به تناسب ارتفاع گیاهانی که کنار یکدیگر کاشته می شوند، رنگ گیاهانی که در کنارهم دیده می شوند، هماهنگی فرم گیاهان با یکدیگر و فضا، تناسب گیاهانی که با تلفیق آب باید به کار برده شوند و … پرداخت. انتخاب گیاهان علاوه بر توجه به شرایط آب و هوایی، با توجه به روحیات کاربران و نوع استفاده از فضا نیز صورت می گیرد. به طور معمول گیاهانی که در منظر شفابخش کاشته می شوند، جنبه ی درمانی دارند و یا جذب کننده آلودگی محیط هستند.

لنداسکیپ خانگی

طراحی منظر در مقیاس کوچک تر مانند حیاط و یا زمین های ویلایی نیز می توانند این مزیت ها را در بر بگیرند و به روش های مختلف اجرایی، به وجود بیایند. به عبارتی هر ساختمان می تواند یک چشم انداز زیبای خانگی متناسب با روحیات و استفاده ی ساکنین داشته باشد.

طراحی لنداسکیپ
طراحی محوطه ی کوچک خانه

به طور کلی طراحان لنداسکیپ می توانند با خلق منظری کاربردی و زیبا در بین این بناهای عظیم و بی روح، رنگ طبیعت را زنده کنند و به فضا جان ببخشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه شما

سلام! روی کارشناس مورد نظر کلیک کنید تا در Whatsapp چت کنید