پاسیو سبز

پاسیو سبز

پاسیو سبز عبارت است از فضایی که فاقد سقف است یا سقفی شفاف از جنس شیشه، پلی کربنات و… داشته باشد و در میان یا قسمتی از ساختمان به گونه ای قرار گیرد که بتواند نور طبیعی را تأمین نماید. این بخش، بیشتر در ساختمان ها و آپارتمان هایی تعبیه می شود که بخشی از آپارتمان و اتاق ها رو به نما نبوده و فاقد نور کافی می باشند.

یکی از کارهایی که طراحان و سازندگان برای استفاده بهینه از فضای پاسیو انجام می دهند، طراحی و اجرای آن به عنوان پاسیو می باشد. در این فضا، می توان برای افزایش سر زندگی محیط از گل ها و گیاهان سر سبز و مقاوم و اقلام مورد استفاده در تراس گاردن و روف گاردن مانند انواع فلاورباکس، آبنما، میز و نیمکت و دیوار سبز استفاده نمود. در این فضا، سبزینگی همراه با تابش نور خورشید از لحاظ دید بصری بسیار جذاب است که به آن پاسیو سبز گفته می شود.

پیشینه پاسیو سبز

پیشینه پاسیو

پاسیو در واقع همان نورگیر در خانه های قدیمی است که در معماری اصیل ایرانی هم دیده می شود و معمولا به بخشی از خانه که از پنجره ها و به طور کلی از قسمت های نور گیر خانه به دور بوده و وضعیت نور گیر کمتری در مقایسه با بخش های دیگر داشته است، اختصاص می دادند که با این روش نور آن قسمت از خانه تامین می گردید.

در گذشته که خانه ها معمولا دارای یک طبقه بود، استفاده از نورگیر در سقف خانه راه حل مناسبی به شمار می آمد. اما در ساختمان های امروزی که معمولا به صورت آپارتمانی و چند طبقه طراحی می شود، نورگیر پاسخگو نبوده و با استفاده از پاسیو می توان برای تمامی واحدها نور مناسب را تامین نمود.

پاسیو سبز در معماری نوین

پاسیو سبز در معماری نوین

در معماری امروز و در سبک های مدرن آپارتمان، خانه و ویلاهای خاص، سبک دیگری از پاسیو سبز را مشاهده می کنیم که در واقع و در درجه اول، همان مقصود گذشتگان را محقق می سازد و با افزایش نور طبیعی در ساختمان روح ویژه ای به خانه می بخشد. البته بعضا این فضا دیگر فضایی مجزا از خانه و بسته شده با شیشه یا دیوار نبوده و با وسعتی بیشتر می تواند یک فضای خاص ومطلوب را به ارمغان بیاورد که این فضا با نام سان روم گاردن شناخته شده است.

مزایای پاسیو سبز

مزایای پاسیو سبز

از جمله مزیت های پاسیو سبز در محیط های داخلی ساختمان می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

-ایجاد افزایش سبزینگی ساختمان

-امکان ایجاد فضایی دنج برای استراحت

-امکان استفاده به عنوان اتاق مطالعه، اتاق غذاخوری و محل بازی کودکان و حیوانات خانگی

-افزایش آرامش روانی برای استفاده کنندگان

-امکان ایجاد پاسیو بر بام یا تراس سبز

-تلطیف هوای فضای درونی خانه با افزایش رطوبت و اکسیژن محیطی

-افزایش قیمت و تسهیل در فروش ساختمان به عنوان یک آپشن لاکچری

طراحی پاسیو و الزامات آن

طراحی پاسیو و الزامات آن

برای آن که بتوان طراحی پاسیو سبز را به درستی انجام داد، لازم است که کاربرد آن مشخص شود؛ زیرا کمک بسیاری به طراحی آن می کند. در طراحی پاسیو، ایجاد هماهنگی و هارمونی سبب ایجاد حس شادابی فضای داخلی می شود. بهتر است مرز بین پاسیو و فضای داخلی خانه مشخص باشد که این مرز می تواند با ایجاد تنوع در کف پوش ها مشخص شود. اما نباید آن قدر متفاوت باشد که حس جدایی پاسیو از خانه به ساکنین القاء شود. همچنین استفاده از تنوع رنگی باید به گونه ای باشد که  مانع ایجاد بی نظمی شده و تناسب آن با بقیه اجزا و رنگ ها حفظ شود.

فاکتور های طراحی پاسیو سبز

فاکتور های طراحی پاسیو سبز

در طراحی پاسیو سبز تمام فاکتور های طراحی را باید به صورت جداگانه بررسی کرد :

متریال پاسیو : متریال مورد استفاده در پاسیو سبز مانند روف گاردن و تراس گاردن ، باید مقاوم به رطوبت باشد و در طولانی مدت نیاز به تعمیر نداشته باشد. در انتخاب متریال چه در سقف و چه در کف پوش ها، دقت داشته باشید که با توجه به مجاورت با بخش داخلی ساختمان، با متریال داخل خانه تفاوت زیادی نداشته باشد. زیرا سبب ناهماهنگی در فضا می شود.

فضای سبز پاسیو : در پاسیو، طراحی و اجرای دیوار سبز کمک زیادی به افزایش آرامش روانی می کند، گیاهانی که در دیوار سبز پاسیو استفاده می شود حتما باید مقاوم به کم آبی و آفت باشند. زیرا فضا نیمه بسته است و نور و جریان هوا در آن کافی نبوده و امکان آفت زدن گیاهان افزایش پیدا می کند.

مبلمان : در پاسیو سبز به دلیل داشتن سقف و نیمه بسته بودن آن نیازی نیست حتما از مبلمان خاصی استفاده کنید. به دلیل عدم تابش مستقیم نور آفتاب و یا بارندگی، می توان از مبلمان داخلی و یا مبلمان فضای باز استفاده کرد. دقت کنید که انتخاب مبلمان به گونه ای باشد که بیشترین هماهنگی را با فضای شما داشته باشد و همچنین به جهت اینکه احتمال آلودگی آن با گرد و غبار بیشتر از داخل خانه است، نظافت آن به سادگی امکان پذیر باشد.

گیاهان مناسب سبز پاسیو

گیاهان مناسب سبز پاسیو

یکی از اصلی ترین آیتم ها استفاده از انواع گل و گیاه برای ایجاد یک فضای سبز و طبیعی در پاسیو سبز می باشد که تاثیر قابل توجهی در تصفیه هوا و طراوت منزل دارد که برای این منظور انواع فلاورباکس های پالیزبام با ابعاد و عمق کاشت های متنوع تولید و عرضه می شود.

برای کاشت گل و گیاه می توان از انواع فلاور باکس ها  Flowerbox ، دیوار سبز ( گرین وال ) ، تری باکس ها (Tree box) ، پلنتر باکس ها (panterbox) استفاده نمود و همچنین از انواع متریال زینتی مثل شن، قلوه سنگ و چمن مصنوعی برای زینت دادن به پاسیو سبز کمک گرفت.

گیاهانی که در پاسیو کاشته می شوند شامل طیف گسترده ای از گیاهان داخلی و بیرونی می شوند که با توجه به شرایط میانه ای که پاسیو دارد، به لحاظ تابش آفتاب، سرما و گرما و سایر عوامل موثر محیطی، شرایط پرورش و نگهداری اکثر گیاهان را دارا بوده و فقط تعداد محدودی از گل های حساس را نمی توان در این محیط قرار داد. ضمن اینکه با توجه به اینکه معمولا زیر پاسیو زمین بوده و سقف نمی باشد نگرانی از بابت حجم خاک و وزن آن وجود ندارد.

قیمت پاسیو سبز

قیمت پاسیو سبز

برای طراحی و اجرای یک پاسیو سبز باید ابتدا طرح پیشنهادی بررسی شود و متناسب با طرح مورد توافق و آیتم های بکار رفته در طراحی پاسیو قیمت برآوردی مشخص شود. به عنوان مثال استفاده از اقلام مختلف مانند مبلمان فضای باز، انواع فلاورباکس ، آبنما و … یا تعبیه دیوار سبز و یا کفپوش قیمت های متنوعی دارند.

می توان پاسیو را با قرار دادن چند فلاورباکس و کاشت گیاهان مناسب به صورت اقتصادی طراحی نمود و یا با استفاده از فلاورباکس های متنوع، دیوار پوش، آبنما و سایر آیتم ها به صورت لاکچری آن را طراحی و اجرا نمود. اما در هر دو صورت باید نقش گیاهان در آن را مد نظر قرار داد.

پاسیو سبز پالیزبام

پاسیو سبز پالیزبام

با توجه به اینکه معمولا در واحدهای آپارتمانی این بخش از خانه، آن چنان که باید مورد توجه قرار نگرفته و معمولا به عنوان انباری و یا حداکثر محلی برای رخت آویز مورد استفاده قرار می گیرد، می توان با ارائه طرحی نو و با الهام و بهره گیری از متد ها و روش های اجرای روف گاردن آن را به فضایی زیبا، جذاب و دلنشین و قابل استفاده تبدیل کرد.

پالیزبام در این راستا می تواند با تجربه و هنر خود در جهت ایجاد یک فضای خاص، جذاب و مفید در پاسیو سبز منزل شما را یاری نماید و با بهره گیری از روش های روز ایجاد بام سبز و تراس سبز که توضیحات آن در بخش های روف گاردن (roofgarden)  و تراس سبز (greenwall) آورده شده است، فضایی دلنشین و کاربردی را مطابق سلیقه و نظر شما و البته با حداقل هزینه فراهم نماید.

یکی از بهترین روش ها برای ساخت پاسیو سبز استفاده از اقلام پرتابل پالیزبام می باشد که می توان آنها را بعد از مدتی باز طراحی نموده و یا آن که در صورت اجاره ای بودن منزل، در زمان مقرر اقلام را به راحتی و بدون آسیب و تخریب به محل بعدی انتقال داد.

پیشنهادات پالیزبام در سبز پاسیو

پیشنهادات پالیزبام در سبز پاسیو

پیشنهاد ویژه پالیزبام استفاده از آبنما برای خنک و تازه نگه داشتن محیط است که با منظره و صدای دلنشین، روح ، تازگی و آرامش را به منزل هدیه نماید و این خود زیبایی بسیار زیادی به فضای پاسیو می بخشد که برای این منظور می توان از آبنماهای پیش ساخته و متنوع پالیزبام استفاده کرد و یا یک مسیر آب طبیعی را در پاسیو سبز بوجود آورد که جذابیت فضا را چندین برابر می کند .

همچنین اگر فضای بیشتری را در اختیار داشته باشید، می توان در کنار یک فضای سبز و طبیعی، از مبلمان و میز برای ایجاد یک فضای نشیمن استفاده نموده و زمانی را برای استراحت، هم صحبتی با دوستان، برگزاری جلسات، یا صرف وعده های غذایی روزانه در پاسیو خود سپری کنید.

سوالات متداول

پاسیو سبز عبارت است از یک فضا با سقفی شفاف یا فاقد سقف که در قسمتی از ساختمان برای تأمین نور طبیعی ایجاد و برای استفاده بهینه از آن با استفاده از پوشش گیاهی و اقلام مرتبط به صورت یک باغ کوچک طراحی شده باشد .

بهبود کیفیت هوای فضای خانه با افزایش رطوبت و اکسیژن – محلی برای مطالعه یا غذاخوری و دورهمی خانوادگی – محلی برای نگهداری حیوانات خانگی – امکان پرورش و نگهداری انواع گیاهان – محلی برای استراحت و آرامش ساکنین

قیمت متناسب با متراژ، نوع گیاهان و اقلام بکار رفته برآورد می شود و نیاز است قبل از هر اقدامی طراحی صورت گیرد. تماس با پالیزبام برای استعلام قیمت و مشاوره 09121305248

مشابه تراس و بام سبز به روش های بنایی یا مدولار پرتابل قابل اجرا می باشد که پیشنهاد پالیزبام استفاده از اقلام پرتابل با قابلیت بازطراحی و چیدمان مجدد می باشد.

نیاز جدی شهرنشینان به استفاده از فضای سبز و قرار گرفتن در محیط طبیعی و از طرفی کمبود فضای سبز شهری توجیه مناسبی برای ایجاد پاسیو سبز به عنوان یک فضای اختصاصی و خانوادگی می باشد.

سلام! روی کارشناس مورد نظر کلیک کنید تا در Whatsapp چت کنید