ابعاد فلاورباکس

ابعاد فلاورباکس

یکی از مشخصات فلاورباکس ها(گلدان ها) ابعاد آنها می باشد. ابعاد فلاورباکس بستگی به نوع متریال، روش ساخت و از همه مهمتر متناسب بودن آن با نیاز گیاهان مد نظر برای کاشت متغیر است.

در ابعاد فلاورباکس باید نیاز هر گیاه به عمق و بستر کاشت مد نظر قرار گیرد چرا که در صورت کاشت گیاهان در فلاورباکس هایی با عمق یا ابعاد کم و نامتناسب، سلامت و رشد گیاه به خطر افتاده و نتیجه مطلوبی نخواهیم گرفت.

به طور کلی ابعاد فلاورباکس را در 3 دسته کلی می توان تعریف نمود. فلاورباکس های مستطیلی – مربعی و گرد. البته مواردی نیز در سایر اشکال تولید و عرضه می شود که چندان عمومیت ندارد.

ابعاد فلاورباکس های بتنی

فلاورباکس های بتنی که عمدتا در فضاهای باز شهری، پارک ها و لنداسکیپ مورد استفاده قرار می گیرد معمولا در سایز بزرگ و حداقل اضلاع یا قطر 50 سانتی متر تولید می شوند که بتوان انواع گل ها و گیاهان و خصوصا درختچه ها را در آنها کاشت.

این فلاورباکس ها دارای قالب های آماده بوده و به صورت پیش فرض و یا متناسب با نیاز پروژه تولید می شوند.

ابعاد فلاورباکس های چوب پلاست

فلاورباکس های چوب پلاست عموما به صورت مستقل نمی باشند و در واقع کاوری از چوب پلاست بر روی فلاور باکس های فلزی می باشد. و با توجه به اینکه می توان چوب پلاست را در ابعاد و قالب های مختلف تولید نمود محدودیتی در تولید فلاورباکس های چوب پلاست با ابعاد متنوع وجود ندارد.

البته در صورتی که فلاورباکس ها به صورت گرد تولید شوند الزاما باید کاور چوب پلاست به صورت عمودی اجرا شود اما در سایر باکس ها با ابعاد مستطیلی یا مربعی محدودیتی وجود ندارد.

ابعاد فلاورباکس های فلزی

فلاورباکس های فلزی یکی از رایجترین و محبوب ترین انواع فلاورباکس می باشند که می توان با هر ابعادی خصوص به صورت مستطیل و مربعی آنها را ساخت و با متریال مناسب از جمله ترمووود، چوب پلاست، سمنت بورد و … آنرا کاور نمود.

در صورتی که لایه داخلی فلاورباکس فلزی از جنس ورق آهنی باشد می توان در هر ابعادی آن را ساخت و آماده کاشت نمود هر چند که بهتر است با مشاوره سازندگان بهینگی استفاده از ورق فلزی(با توجه به تولید در اندازه های مشخص و استاندارد) رعایت شود چرا که در غیر آن و پرتی بالای متریال، به لحاظ اقتصادی به صرفه نبوده و بهای تمام شده مقرون به صرفه نخواهد بود.

اما چنانچه لایه داخلی از جنس پلاستیک باشد باید الزاما از گلدان های پلاستیکی موجود در بازار با ابعاد استاندارد (که در ادامه به آن خواهیم پرداخت) استفاده نمود و طبیعتا تنوع ابعاد محدود می گردد.

دیوار سبز قم

ابعاد فلاورباکس های پلاستیکی

باکس های پلاستیکی موجود در بازار عموما در اندازه های استاندارد و پیش فرض توسط شرکت های تولید کننده تولید می شوند که  انواعی از آن که مناسب قرارگیری در فلاورباکس های فلزی هستند با اندازه مربعی (40*40 و 45*45 و  52*52 و 65*65 و 80*80 و ارتفاع 30 تا 85 سانتی متر ) و ابعاد مستطیلی ( 15*38 و 23*55 و 30*70 و 30*90 و 42*64 و 22*80 و ارتفاع 15 تا 25 سانتی متر) و گرد (با قطر 25 ال 65 سانت و ارتفاع 22 الی 65 سانتی متر) موجود می باشند. البته تنوع ابعاد فلاور باکس های پلی اتیلنی(پلاستیکی) بیش از این بوده لکن به صورت نرمال و رایج در این ابعاد قابل تامین است.

ابعاد فلاورباکس های پالیزبام

  • فلاورباکس شاسی دار با سینی با سایز 28*78 و ارتفاع 53 سانتی متر
  • فلاور باکس شاسی دار بدون سینی با ابعاد 28*78 و ارتفاع 34 سانتی متر
  • فلاور باکس بدون شاسی با ابعاد 30*70 و ارتفاع 20 سانتی متر
  • تری باکس شاسی دار با سینی با ابعاد 50*50 و ارتفاع 70 سانتی متر
  • تری باکس شاسی دار بدون سینی با ابعاد 50*50 و ارتفاع 50 سانتی متر
  • قاب های گل 40*40 در سه ارتفاع مختلف 20و 40 و 60 سانتی متر
  • قاب های گل 25*50 در سه ارتفاع مختلف 20  و40 و 60 سانتی متر
  • انواع پلنترباکس با ارتفاع کاشت 10 سانت و ابعاد متنوع

همچنین علاوه بر این ابعاد پیش فرض، کارگاه پالیزبام آمادگی تولید انواع فلاورباکس چوب پلاست، فلزی یا ترموود متناسب با نیاز کارفرما و ملاحظات پروژه با سایز سفارشی را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما

سلام! روی کارشناس مورد نظر کلیک کنید تا در Whatsapp چت کنید