نوشته شد

ایده های طراحی پاسیو

زمانی که ما امکان استفاده از بام سبز و تراس سبز را نداشته باشیم پاسیو ها می توانند گزینه ای مطلوب برای طراحی و استفاده باشند که متناسب با اولویت ساکنین و نوع کاربرد مورد انتظار دسته بندی شده و طراحی و دیزاین آنها بر اساس سلیقه ، کاربرد ،  روحیات مخاطب ، بودجه و … با چند سبک انجام می شود.

انواع پاسیو ها بر اساس کاربرد

پاسیو را می توان به فضایی جهت بازی کودکان یا حیوانات خانگی ، استراحت و مطالعه ، آشپزی و غذا خوری ، نگهداری گل و گیاه و یا ترکیبی از این موارد تبدیل کرد .

 پاسیو به عنوان فضای بازی :

در فضای مورد نظر بسته به ابعاد کار و سن کودک ، از آیتم هایی مانند شن مخصوص بازی کودکان ، کفپوش های مناسب و ایمن مانند گرانول یا تاتامی ، چمن مصنوعی با الیاف پرتراکم و لطیف ، وسایل بازی مانند تاب و سرسره ، مبلمان های متناسب با کودکان برای استراحت و یا انجام تکالیف درسی و آموزشی و …. که به صورت نصبی یا پرتابل و با ابعاد ثابت یا تاشو و کمجا در پاسیو قرار می گیرند می توان استفاده کرد .

ایده های طراحی پچاسیو
استفاده از دیوار پاسیو برای بچه ها

پاسیو به عنوان فضای کاری :

استفاده از طراحی ، چیدمان و متریال های مناسب با توجه به جنس ، رنگ و کارآیی آنها ، فضای مناسبی را برای انجام امور کاری در خانه یا ساختمان های اداری و … ایجاد می کند. خصوصا در ایامی مانند گسترش بیماری کرونا و اپیدمی ها و افزایش موارد دورکاری و کار در خانه می توان با طراحی و تجهیز مناسب فضاهای کم استفاده همچون پاسیو با مبلمان های راحت و سبزینگی کافی استفاده بهینه ای از این فضا کرد. در تجهیز پاسیو ها باید میزان سبزینگی با استفاده از انواع فلاورباکس ها و گیاهان و دیوار سبز و نورپردازی مناسب مورد توجه گیرد.

پاسیو برای استراحت یا مطالعه :

 استفاده از مبلمان و نشیمن راحت و مناسب ، سبزینگی مطلوب در دیوارسبز و فلاورباکس ها ، انواع آبنما و تامین نور مورد نیاز می تواند فضایی دلپذیر برای استراحت و مطالعه را فراهم نماید.

پاسیوسبز به عنوان نمای زیبا از داخل خانه :

برخی از پاسیو ها که بیشتر در معرض دید بخش بزرگ خانه هستند و یا فضای طراحی کوچکی دارند ، تنها برای زیباسازی و ایجاد نما طراحی می شوند. طراحی دیوارسبز زیبا و تلفیقی با چوب یا آبنما به همراه نورپردازی مناسب و بعضا ایجاد فضای نشیمن کوچک می تواند به این نیاز پاسخ مناسبی بدهد.

ایده های طراحی دپاسیو
نمای زیبای پاسیو

پاسیو به عنوان فضای بازی حیوانات خانگی :

برخی از صاحبان حیوانات خانگی به علت فضای کم خانه یا لزوم حفظ تمیزی آن ، ترجیح می دهند فضایی جداگانه برای بازی یا قرارگیری حیوانات خود داشته باشند. پاسیو یکی از بهترین گزینه ها برای طراحی و استقرار حیوانات خانگی است.

پاسیو برای آشپزی و غذاخوردن :

برخی از پاسیو ها این قابلیت را دارند تا با تجهیز آنها به گاز ، سینک ، باربیکیو و وسایل مرتبط امکان پخت وپز ولو به صورت تفریحی و برای لذت بردن از آشپزی و صرف غذا در محوطه ی نیمه باز و زیبا را فراهم نمود و یا حتی در مواردی که موقعیت پاسیو اجازه دهد به عنوان آشپزخانه کثیف مورد استفاده قرار گیرد.

پاسیو چند کاربردی :

بعضی از پاسیو ها که متراژ قابل قبولی دارند این ظرفیت را دارند تا همزمان برای چندین کاربرد مرد استفاده قرار گیرند. به طور مثال می توان فضایی طراحی کرد که هم قابلیت مطالعه و استراحت کردن داشته باشد و هم غذا خوردن و …

طراحی کاشت در پاسیو :

برای فلاورباکس ها یا دیوارسبز تعبیه شده در پاسیو می توان طراحی کاشت های متنوعی را پیشنهاد داد لکن مهمترین فاکتور موثر در طراحی کاشت پاسیو میزان نور موجود می باشد چرا که برخی از پاسیو ها نورگیر کافی دارند اما بسیاری از آنها از تابش آفتاب مستقیم محروم بوده یا نور کمی دارند لذا متناسب با مقدار نور و شرایط موجود ، گیاهان مناسب انتخاب و کاشت می شوند .

انواع سبک طراحی در پاسیو :

طراحان پالیزبام آمادگی دارند که با توجه به دکوراسیون داخلی خانه کارفرما یا سلیقه ی او نسبت به ارائه طرح های متنوع به سبک های مراکشی ، سنتی ، مدرن ، دیکانستراکشن و … و یا تلفیقی از چند سبک اقدام نموده و فضای بلااستفاده پاسیو را به محیطی زیبا تبدیل نمایند.

2 نوشته

  1. awlii bod

    1. ممنون از توجهتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما

سلام! روی کارشناس مورد نظر کلیک کنید تا در Whatsapp چت کنید