نوشته شد

روف گاردن در آلمان

روفگاردن نه تنها برای بهره برداران جذاب ، کاربردی و مفید است ، بلکه کیفیت آب و هوای شهرها و محیط پیرامونی را نیز ارتقا می دهد . در پژوهش و ارائه آمار انجمن فدرال ساختمان های سبز آلمان شاخص بام سبز در یازده شهر بزرگ آلمان آمار قابل توجه متوسط ​​۱.۵ متر مربع روف گاردن برای هر نفر از ساکنین است و در بسیاری از ساختمان هایی که سقفی صاف و مسطح دارند یکی از انواع روف گاردن در آلمان وجود دارد و این امری بدیهی در این ۱۱ شهر آلمان می باشد و به طور خاص در شهر اشتوتکارت لین میانگین به بیش از ۴ متر مربع به ازای هر نفر می رسد .

در آلمان مانند بسیاری از نقاط دیگر اروپا و جهان ، مردم علاقه زیادی به محیط زیست و فضاهای سبز و تفریحی دارند که اهمیت این موضوع به خصوص در زمان محدودیت های جبری مانند بحران و اپیدمی کرونا بیشتر از پیش قابل لمس و درک است به خصوص اینکه در شهرهای بزرگ و با جمعیت زیاد سرانه این مناطق سبز و تفریحی و ورزشی چندان بالا نیست .

با توجه به این محدودیت معماران و سازندگان آلمانی به فکر استفاده از پشت بام ساختمان های مسکونی و اداری و تجاری افتادند که فضای زیاد و بلا استفاده ای را در اختیار آنها قرار می داد که با حداقل هزینه بتوانند با کاشت پوشش گیاهی و تبدیل بام های خالی به باغ بام ، علاوه بر استفاده های زیست محیطی ، سرانه فضای تفریحی ، ورزشی را نیز در آلمان افزایش دهند و جمعیت شهری بتوانند به راحتی و بدون طی مسیر و خروج از ساختمان محل کار یا زندگی از این فضاها بهره مند گردند .

انواع بام سبز در آلمان

در آلمان بین بام سبز های گسترده و بام سبز های فشرده تفاوت قائل هستند .

بام سبز های گسترده با ساختاری ساده ، وزن سبک و پوشش گیاهی مقاوم و با نیاز آبی کم و نگهداری حداقلی می باشند .

اما بام های سبز فشرده بام هایی هستند که به گونه ای طراحی و اجرا شده اند که علاوه بر کاشت گیاهان و انواع گل ها و درختچه ها دارای مسیرهایی برای پیاده روی و نشستن هستند که اصطلاحا به آنها باغچه های پشت بام نیز می گویند و از تفاوت های آن با بام سبز گسترده در ساختار و وزن آن است که به نسبت پچیده تر و سنگین تر می باشند و همچنین به دلیل استفاده از تنوع گیاهی بیشتر در آن به نگهداری و مراقبت بیشتری نیز نیاز دارند .

کاربرد های بام سبز در آلمان :

 1. استفاده به عنوان فضای سبز : با اجرا و نصب انواع فلاورباکس ها کاشت چمن و درختچه ها و درختان کوچک
 2. کشاورزی شهری : با کاشت محصولات جالیزی و درختان کوچک میوه ، سبزیجات و گل ها و گیاهان دارویی
 3. محلی برای ورزش و بازی : با طراحی و نصب مینی گلف ، میز پینگ پونگ ، گودال ماسه ، مسیر پیاده روی ، تاب و سرسره
 4. کاربری سلامت محور : احداث استخر شنا ( با لحاظ الزامات سازه ای ) ، جکوزی و حمام آفتاب

آینده بام سبز در آلمان :

هم اکنون سالانه حداقل ۱۰% از پشت بام های مسطح که در آلمان ایجاد می شود سبز می شوند

و برابر نظر سنجی های معتبر تمایل به ایجاد باغ بام ها در بین مردم آلمان به شدت افزایش یافته و روند گسترش و ایجاد روف گاردن در آلمان رو به جلو و افزایشی می باشد

مزایای روف گاردن در آلمان :

بسیاری از مزایای روف گاردن عمومی و بدیهی است . ساکنین و سازندگان ساختمان های دارای باغ بام از جذابیت و ارزش بیشتر ملک بهره مند می شوند .

از جمله مزایای باغ بام در آلمان می توان به دسترسی بالای ساکنین به یک فضای استراحت ، تفریح و بازی خصوصی ، محلی برای کاشت و پرورش ارگانیک مواد خوراکی خانواده ، استفاده از طبیعت و … اشاره نمود .

از دیگر جنبه های مثبت باغ بام که در آلمان مورد توجه می باشد می توان موارد ذیل را نام برد:

 • کنترل رواناب ها و کاهش فشار به سیستم فاضلاب شهری در زمان بارندگی
 • ارتقا کیفیت آب و هوای شهرها از طریق خاصیت خنک کنندگی فضاهای سبز
 • صرفه جویی در انرژی به عنوان عایق حرارتی و مانعی در مقابل خروج گرما در زمستان و کاهش انتقال گرمای تابستان به داخل ساختمان
 • حافظت از ایزولاسیون ساختمان و سقف در برابر تابش شدید آفتاب و بارندگی های شدید خصوصا تگرگ
 • حفظ و تقویت زیستگاه ها جانوری
 • جذب گرد و غبار محیطی و افزایش شفافیت هوا
 • جذب و کاهش سر و صداهای محیطی و بهبهود آرامش
 • رایگان بودن فضای پشت بام و عدم نیاز به پرداخت هزینه زمین برای ایجاد فضای سبز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه شما

سلام! روی کارشناس مورد نظر کلیک کنید تا در Whatsapp چت کنید