روف گاردن نمای پنجم

روف گاردن نمای پنجم

سیمای شهری از نماهای ساختمان ها و سبزینگی و سایر عناصر معماری و شهری  تشکیل شده است . هر ساختمانی از 4 نمای شمالی , جنوبی، شرقی و غربی تشکیل میشود . بناها علاوه بر این چهار نما نمای پنجمی هم دارند که در بسیاری از موارد برخلاف تنوعی که در چهار نمای دیگر دیده میشود در بام تنوعی نمیبینیم , و این فضاها بلا استفاده مانده اند. برای اولین بار توسط  لوکوربوزیه روف گاردن به عنوان نمای پنجم معرفی شد و به جای اینکه بلا استفاده باقی بماند با ایجاد فضای سبز از فضای بام در قالب بام سبز استفاده شد .

چرا روف گاردن نمای پنجم شناخته شده است؟

اگر به معماری گذشته ایران در شهرهای اقلیم گرم و خشک مانند اصفهان , یزد , شیراز و … توجه کنیم، متوجه میشویم که در معماری سنتی ایران هم علاوه بر چهار نمای شمالی , جنوبی, شرقی, غربی، بام ها هم از لحاظ فرمی و هم از لحاظ کارکردی (سایه اندازی) به عنوان بخشی اساسی و هماهنگ با سایر قسمت هاس بنا مطرح بوده اند و می توان از آنها به عنوان نمای پنجم در معماری ایران یاد کرد .

روف گاردن نمای پنجم

روف گاردن

با بررسی امروزه ی شهر تهران به عنوان نمونه ای از یک کلان شهر در کشورمان متوجه میشویم که عموما بام ها بلا استفاده و متروک مانده انهد و تنها عملکرد شان به عنوان سقف طبقه پایین تر و حفاظت در برابر عوامل محیطی و نزولات جوی است , و همچنین محل قرارگیری داکت و تاسیسات و آنتن و دودکش است . این نوع استفاده از فضای بام آن را تبدیل به یک فضای مرده و خاکستری کرده است و مساحت قابل توجهی از شهر کاربرد در خوری ندارد . فلذا توصیه میشود از این فضا هاغ با رویکرد باغ در بام و یا به اصطلاح روف گاردن استفاده شود . این رویکرد سبب میشود کمبود فضای باز جبران شود و همچنین محلی برای تعامل بیشتر بین ساکنین وجود داشته باشد . و همانطور که گفته شد تاثیر چشم گیری بر چشم انداز شهری دارد .

روف گاردن نمای پنجم

شرکت پالیزبام می تواند در راستای طراحی و اجرای روف گاردن از صفر تا صد پروژه در کنار شما باشد. برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر با شماره 09912348100 تماس حاصل بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما

سلام! روی کارشناس مورد نظر کلیک کنید تا در Whatsapp چت کنید